Jak dbać o lalkę waldorfską

1. PRANIE

Lalki waldorfskie można prać. Należy to jednak robić ostrożnie.

Warto tutaj przypomnieć, że lalki waldorfskie to szmaciane lalki wypchane wełną owczą. Lalki te wykonane są za wysokiej jakości naturalnych materiałów: ze specjalnego trykotu bawełnianego i czystej wełny owczej; Wszystkie szwy są podwójne, dlatego lalka jest bardzo wytrzymała. Należy jednak traktować ją z uwagą. Oczywiście jest to lalka do zabawy, i dlatego często jest pobrudzona. Pranie czy reperowanie lalki waldorfskiej jest czymś naturalnym. Najlepiej usuwać plamy świeże, tak jak postępujemy z innymi rzeczami wełnianymi. Poniżej szczegołowa instrukcja.

Pranie

Jeśli lalka jest lekko zabrudzona, możemy usunąć zabrudzenie pocierając brudne miejsce wykręconą szmatką, którą wcześniej zwilżyłyśmy zimną wodą i odrobiną delikatnego mydła (np. szarego). Po usunięciu brudu, pocieramy delikatnie ponownie miejsce czystą zwilżoną szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Włosy mogą być myte delikatnie w zimnej wodzie z niewielką ilością delikatnego płynu do prania wełny. Należy uważać i nie trzeć zbyt mocno, aby nie zniszczyć włosów - aby się nie wytarły lub sfilcowały).

Gdy lalka jest mocno zabrudzona, można ją umyć całą postępując w podobny sposób jak przy lekkim zabrudzeniu. Należy zwrócić uwagę, aby nie zamoczyć za bardzo wnętrza lalki (pamietajmy, że to wełna!). Jeśli lalka ma moherowe włosy, warto zabezpieczyć je przed upraniem lalki, używając do tego celu, na przykład, worka foliowego. Po wypraniu, jeśli lalka jest mokra, owijamy ją w duży ręcznik i delikatnie wyciskamy celem usunięcia pozostałej po praniu wody. Jeśli trzeba poprawiamy delikatnie kształt główki, tułowia i kończyn, aby nadać im pierwotny ładny kształt. Kładziemy lalkę na suchym ręczniku BUZIĄ DO GÓRY i pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Aby jak najszybciej odsączyć wodę z lalki, podczas suszenia często zmieniamy zamoczony ręcznik na nowy suchy.

NIE WOLNO WYKRĘCAĆ ANI ŚCISKAĆ LALKI!
NIE WOLNO UŻYWAĆ ANI PRALKI ANI SUSZARKI!!!
NIE SUSZYĆ NA KALORYFERZE!!!!

II. MOLE

Lalki waldorfskie są wypchane naturalna wełną owczą, i teoretycznie moga zagnieździć się w nich mole. Jest to niezmiernie rzadki wypadek, zwlaszcza jeśli lalki sa używane.
Jeśli tak by sie stało, należy lalkę zawinąć w woreczek foliowy i umieścić w zamrażarce na kilka dni, na przykład na tydzień.


III. KREDKI Z WOSKU PSZCZELEGO

Pokolorowane policzki lalki waldorfskiej ożywiają lalkę powodując, że jej buzia nabiera ciekawszego wyglądu. Jednak z czasem kolory znikają. Można je łatwo ponownie nanieść na policzki lalki, używając do tego celu specjalnej kredki z wosku pszczelego. Kredkę taką przesyłam wraz z lalką.

Aby pomalować policzki lalki, wcieramy trochę kredki na szmatkę, a następnie szmatką delikatnie pocieramy policzki lalki wykonując koliste ruchy. Oprócz policzków możemy bardzo delikatnie zaznaczyć okolice wokół noska i czoło po włosami. Kolorując ostatnie wspomniane miejsca należy zachować umiar. Bardzo delikatnie!!!


Dziękuję za zainteresowanie moimi lalkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...